Jak wygląda rezerwacja mieszkania u dewelopera?

Jeśli ktoś decyduje się na kupno mieszkania od dewelopera, to warto pomyśleć najpierw o jego zarezerwowaniu, aby uchronić się przed sprzedażą innemu klientowi. Będzie to korzystna opcja dla osób, które nie są jeszcze w 100% pewne, czy zdecydują się na sfinalizowanie transakcji. Oczywiście nie musi dojść ona do skutku z rozmaitych powodów. Najczęściej deweloper ma wzór umowy rezerwacyjnej, więc nie trzeba we własnym zakresie zajmować się formalnościami.

Co warto wiedzieć o rezerwacji mieszkania u dewelopera?

Umowa rezerwacyjna pozwala na zarezerwowanie nieruchomości przed podpisaniem umowy ostatecznej. Jest to pewnego rodzaju deklaracja, że po spełnieniu konkretnych warunków dojdzie do finalizacji zakupu. Będzie to sposób na pozostawienie sobie możliwości zrezygnowania z podpisania umowy kupna-sprzedaży w dowolnym momencie, bez ponoszenia dotkliwych konsekwencji. Rezerwacja trwa najczęściej dwa tygodnie i jeśli do tego czasu kupujący nie zdecyduje się na zakup, czyli nie zawrze umowy deweloperskiej, to sprzedający będzie mógł ponownie wystawić nieruchomość na sprzedaż. Wzór umowy deweloperskiej aktualnej na 2022 rok można pobrać bez problemu na wielu stronach internetowych i zapoznać się z zapisami. Umowa rezerwacyjna jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie są jeszcze do końca pewne, czy chcą nabyć konkretną nieruchomość, cieszącą się z dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych inwestorów.

Umowa rezerwacja czy umowa przedwstępna?

Umowa rezerwacyjna nie jest tym samym, co umowa przedwstępna, chociaż bardzo często mają wiele podobnych zapisów. Różnica polega przede wszystkim na sposobie zobligowania się do zawarcia kolejnej umowy. Jeśli ktoś decyduje się na umowę przedwstępną, to zobowiązuje się tym samym do podpisania umowy deweloperskiej. Wycofanie się z umowy przedwstępnej może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla inwestora, przykładowo w postaci utraty wpłaconego zadatku. Przepadnie on na skutek niezawarcia umowy ostatecznej z deweloperem.

Jeśli ktoś decyduje się na sfinalizowanie zakupu mieszkania kredytem hipotecznym, to może dostarczyć kredytodawcy podpisaną umowę przedwstępną. Umożliwia to przydzielenie kredytu hipotecznego. Nie ma takiej możliwości przy umowie rezerwacyjnej. Bardzo często jest tak, że deweloper wymaga wpłacenia przedpłaty. Obecnie opłata rezerwacyjna lub zadatek nie może wynosić więcej niż 1% ceny nieruchomości. Jeśli dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej, to sprzedający zostanie zobowiązany do przekazania opłaty rezerwacyjnej na mieszkaniowy rachunek powierniczy.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane