Jak kupić mieszkanie krok po kroku w Rzeszowie?

Jak kupić mieszkanie krok po kroku w Rzeszowie

Zakup mieszkania składa się z wielu etapów. W pierwszej kolejności trzeba znaleźć wymarzone lokum, co już może zająć sporo czasu. Potem należy oszacować swój budżet, wnioskować o kredyt, podpisać umowę kredytową. Do załatwienia jest wiele formalności zarówno przed nabyciem nieruchomości, jak i po sfinalizowaniu transakcji. Zanim zostaną odebrane klucze, inwestora czeka jeszcze odbiór techniczny mieszkania w Rzeszowie. Jeśli nie będzie żadnych usterek, to można nareszcie wprowadzić się do swoich czterech kątów.

Zakup mieszkania na rzeszowskim rynku nieruchomości

 

Mnogość ofert na rynku nieruchomości sprawia, że trudno zdecydować się na konkretne mieszkanie. Warto jednak być cierpliwym i zapoznać się z co najmniej kilkoma ofertami, obejrzeć dokładnie lokale. W przypadku mieszkania od dewelopera należy zapoznać się z prospektem informacyjnym, dokumentami potwierdzającymi prawo własności gruntu i pozwolenia na budowę. Istotne jest także sprawdzenie dewelopera, czy nie zalega on z żadnymi opłatami, jest godny zaufania. W przypadku finansowania zakupu mieszkania przy pomocy kredytu trzeba najpierw sprawdzić swoją zdolność kredytową. Należy również dysponować wkładem własnym w wysokości co najmniej 20% całkowitej wartości nieruchomości.

Kolejnym etapem będzie złożenie wniosku o przyznanie kredytu. Wiąże się to z koniecznością dostarczenia rozmaitych dokumentów bankowi. Niezbędny jest prospekt informacyjny, umowa rezerwacyjna lub przedwstępna. Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, to można przystąpić do podpisania umowy kredytowej. Oczywiście należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi widniejącymi w niej zapisami. Niezbędne jest także ubezpieczenie nieruchomości. Potem można już przejść do podpisania ostatecznej umowy z deweloperem w formie aktu notarialnego, co umożliwi uruchomienie kredytu i odebranie kluczy to wymarzonym lokum. Pamiętać należy oczywiście o sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego.

Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera

Odbierz mieszkanie w Rzeszowie od dewelopera, aby nie musieć ponosić kosztów związanych z naprawą usterek. Jeśli zostaną one wykryte i wpisane do protokołu odbioru, to sprzedający będzie zobowiązany do ich usunięcia we własnym zakresie, ma on na to 30 dni, więc warto poczekać z odebraniem kluczy, aby móc wprowadzić się do mieszkania wolnego od ukrytych wad. Oczywiście wielu deweloperów podważa zasadność wpisania usterek, aby uchronić się przed dodatkowymi kosztami. Warto wobec tego skorzystać z usług inżyniera podczas odbioru, który zajmuje się negocjacjami. Zna on normy budowlane i ma specjalistyczny sprzęt, typu kamera termowizyjna.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane