Poniżej znajdziesz odpowiedzi między innymi na pytanie, takie jak: czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej. Poznasz zasadę działania zarówno szczoteczki sonicznej, jak i elektrycznej. Dowiesz się także, jaka jest numeracja zębów (sprawdź też: https://dentinfo.pl/numeracja-zebow/) oraz poznasz tajniki prawidłowej pielęgnacji zębów.
Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?
Szczoteczka elektryczna działa na zasadzie specjalnie zamontowanego małego silniczka, którego zadaniem jest napędzanie jej główki. Silniczek napędza główkę, a ta wytwarza odpowiednie ruchy. Są to ruchy rotacyjne oraz rotacyjno-obrotowe charakteryzujące się wysoką częstotliwością. Główka w szczoteczkach elektrycznych jest zazwyczaj okrągła i wymienna. Ruchy okrągłej główki ułatwiają higienę jamy ustnej poprzez usuwanie z powierzchni zębów wszelkich osadów.
W przypadku szczoteczki sonicznej podobnie, jak w przypadku szczoteczki elektrycznej ruch główki odbywa się dzięki niewielkiemu silniczkowi. Natomiast odpowiedź na pytanie: czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej, jest taka, że różni je rodzaj wykonywanego ruchu oraz ilość wykonywanych ruchów wykonywanych w ciągu minuty. Główka w szczoteczce sonicznej wykonuje ruchy wymiatające.
Co lepsze: szczoteczka soniczna, czy szczoteczka elektryczna?
Wiele osób zastanawia się, która szczoteczka jest lepsza: soniczna, czy elektryczna [https://dentinfo.pl/szczoteczka-soniczna-czy-elektryczna/]. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Jednakże wiedząc już, czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej łatwiej wyciągnąć wnioski dotyczące tego co dla nas samych najkorzystniejsze. Oczywiście, zarówno szczoteczki elektryczne, jak i szczoteczki soniczne znajdą swoich zwolenników. Tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji danej osoby. Część osób wybierze szczoteczkę elektryczna, a część osób szczoteczkę soniczną. Jeszcze inni wybiorą szczoteczkę manualną. Najistotniejsze jest aby zęby myć w sposób prawidłowy, czyli dokładny.
Numeracja zębów: jak prawidłowo czyścić ?
Prawidłowe czyszczenie zębów powinno być zabiegiem higienicznym wykonywanym każdego dnia, minimum dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Choć samego mycia zębów rodzice uczą swoje dzieci w młody wieku, to mimo to dopiero z czasem człowiek dowiaduje się, jak wykonywać to prawidłowo. Warto wiedzieć, że prawidłowe mycie zębów powinno zajmować co najmniej dwie minuty. Niestety większość nawet dorosłych ludzi poświęca na mycie swoich zębów znacznie mniej czasu. Aby wyćwiczyć nawyk, który ułatwi i nauczy nas zachowywania odpowiedniego czasu szczotkowania warto skorzystać ze stopera. Właściwe czyszczenie zębów opiera się na wykonywaniu łagodnych oraz krótkich pociągnięć szczoteczka. Podczas szczotkowania należy pamiętać o linii dziąseł, zębach tylnych oraz o trudno dostępnych miejscach np. wokół plomb. Po dokładnym wyczyszczeniu zębów należy dokładnie wypłukać za pomocą letniej wody pozostałości pasty do zębów z jamy ustnej.
Dla wielu z nas często trudnym zadaniem jest wskazanie konkretnego zęba. Numeracja zębów pomaga w określeniu np. który ząb nas boli. Tego typu wiedza jest przydatna na przykład podczas umawiania wizyty u dentysty. Dorosłe osoby mają trzydzieści dwa zęby, oczywiście pod warunkiem, że żaden z nich nie został usunięty. Wśród nich można wyróżnić:
- 8 siekaczy,
- 4 kły,
- 8 zębów przedtrzonowych,
- 12 zębów trzonowych, w tym 4 zęby mądrości.
Oprócz tego, każdy ząb ma przypisany swój numer. Aby za pomocą cyfry określić np. bolący zęby należy w pierwszej kolejności podzielić je na, tak zwane ćwiartki. Górna szczęka stanowi jedną połowę, a dolna drugą. Teraz zarówno górną połowę uzębienia, jak i dolną należy podzielić na dwie części. Wiedząc jak przebiega podział zębów na ćwiartki o wiele łatwiej je policzyć. Każda z ćwiartek składa się z ośmiu zębów. Liczenie rozpoczynamy od zębów przednich, a kończymy na zębach tylnych. Gdy policzymy np. prawą górną ćwiartkę, to lewą górną należy policzyć, tak jakby stanowiła odbicie lustrzane. Wówczas zęby w cyfrach prezentują się następująco: 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. Dokładnie w taki sam sposób można policzyć uzębienie dolnej szczęki.
Podobne tematy