Jaką moc ma domowy odkurzacz?

Moc odkurzacza domowego odnosi się do ilości energii elektrycznej wykorzystywanej przez jego silnik. Ważniejsze jest jednak to, jak ta moc przekłada się na rzeczywiste zbieranie kurzu i zanieczyszczeń. Komisja Europejska zaostrzyła ostatnio przepisy w tej sprawie, a maksymalny poziom mocy dla domowych odkurzaczy spadnie do 900 W we wrześniu 2017 r.

Przepływ powietrza w odkurzaczu zależy od mocy silnika i tarcia z wydechu, i zwykle mieści się w zakresie 50-100 CFM. Ogólnie rzecz biorąc, moc ssania jest związana z mocą silnika próżni przez 0,117254. Ogólnie rzecz biorąc, podane wartości mocy mogą dać dobre wyobrażenie o zużyciu energii przez odkurzacz, ale należy pamiętać, że są to wartości średnie i nie odzwierciedlają rzeczywistego użycia. Pobór mocy domowego odkurzacza będzie się różnił w zależności od wielkości domu i rodzaju zastosowanej metody zbierania.

Na ogół domowy odkurzacz potrzebuje od 1000 do dwustu watów, ale niektóre mogą wymagać aż 1400 watów. Jeśli obawiasz się o pobór mocy, możesz użyć woltomierza, aby poznać dokładną liczbę. Nie jest to jednak zalecane ze względu na względy bezpieczeństwa. Dobrym sposobem na obliczenie zużycia energii przez domowy odkurzacz jest podzielenie go przez 1000 i pomnożenie przez liczbę godzin i dni, w których jest używany.

Wybierając domowy odkurzacz, ważne jest, aby wiedzieć, ile mocy ssania używa maszyna. Waty są jedynie miarą ilości energii elektrycznej potrzebnej do uruchomienia urządzenia, ale nie jest to jedyna metryka, która ma znaczenie przy porównywaniu mocy czyszczenia domowego odkurzacza. Rozważ ilość czasu, jaką musisz spędzić na sprzątaniu domu z danym modelem, zanim go wybierzesz.

Aby dowiedzieć się, ile mocy zużywa Twój odkurzacz, musisz znać jego moc wejściową. Większość odkurzaczy domowych jest mierzona w amperażu, który jest pomiarem ilości energii elektrycznej zużywanej przez silnik. Podczas gdy silnik odkurzacza zużywa największą ilość energii elektrycznej, wartość amperażu odnosi się do wszystkich zastosowanych komponentów elektrycznych. Niektórzy producenci nie podają jednak ilości amperażu, dlatego należy porównywać tylko wartość znamionową watażu silnika.

Siła czyszczenia domowego odkurzacza zależy od konstrukcji urządzenia. Odkurzacz z konfiguracją dwóch silników będzie wytwarzał większą siłę ssania. Odkurzacz z jednym silnikiem będzie wymagał do pracy dwóch lub więcej watów energii elektrycznej, natomiast odkurzacz z dwoma silnikami będzie zużywał tylko jeden wat. O sile ssania odkurzacza decydują również jego filtry. Ważne jest, aby regularnie czyścić filtry, aby poprawić siłę ssania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane